Türkiye’de doğan çocukların nasıl Türk vatandaşı olabileceği kanunda belirlenmiştir. Türkiye’de doğan bir çocuğun Türk vatandaşı sayılabilmesi için aşağıdaki kriterlere uygun olması şartı aranmaktadır. Türkiye’de doğan yabancı bebek Türk vatandaşı olur mu? Türkiye’de doğan ve ana ve babasının belli olmaması veya vatansız bulunması ya da milli kanunları gereğince vatandaşlık kazanamaması gibi nedenlerle herhangi bir devletin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumundan itibaren Türk vatandaşlığını kazanır. 

Türkiye’de doğan yabancı çocuklar Türk vatandaşı sayılır mı?

Türkiye’de bulunmuş çocuk, Türkiye dışında doğduğu sabit olmadıkça Türkiye’de doğmuş sayılır. Yaşının küçüklüğü nedeniyle kendisini ifade edemeyen bulunmuş çocuklar kolluk görevlilerinin veya ilgili kurumların bu durumu belirten tutanaklarına veya ilgililerin beyanına dayanılarak bulundukları yerin nüfus kütüklerine tescil edilir.

Türkiye'de doğan yabancı bebek türk vatandaşı olabilir mi
Türkiye’de doğan yabancı bebek Türk vatandaşı olabilir mi?

Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ

Başvuruda İstenilen Belgeler ve Başvuru Makamı ve Usul İçin TIKLAYINIZ

Türkiye’de Doğan Bebeklere Türk Vatandaşlığı

Türkiye’de doğan yabancı ülke vatandaşının çocuklarına Türk vatandaşılığı için istenen evrakalr; Başvuru Formu (VAT-2), 2 Adet 50×60 mm boyutunda beyaz fonda, desensiz ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen biyometrik fotoğraf, İlgilinin Türkiye’de doğduğunu ispata yarayacak doğum belgesi, Doğum belgesine dayanılarak düzenlenecek doğum tutanağı (VGF-10-01), Çocuğun ana ve babasından dolayı herhangi bir devletin vatandaşlığını kazanamadığının ispatına yarayacak usulüne göre onaylanmış belgenin noter tasdikli Türkçe tercümesi.

Türkiye’de doğan yabancı çocuk Türk vatandaşı olabilir mi?

Bir cevap yazın