Yabancı ülkenin vatandaşlarından bazen Göç İdaresi sağlık raporu isteyebilir. Yabancılar ikamet izni için istenen sağlık raporunu nereden alacak? Yabancıların oturum izni için istenen sağlık raporu T.C. Sağlık Bakanlığı tam teşekküllü devlet hastanesinden alınır. Kısaca özetleyecek olursak oturma izni için talep edilen sağlık raporu özel hastanelerden değil “tam teşekküllü devlet hastanesinden” alınması gerekmektedir.

İkamet izni için hastaneden sağlık raporu

Göç idaresine memurlarının oturma izni başvurularından istedikleri sağlık raporu tam teşekküllü bir hastaneden alınmalıdır. Bu devlet hastanesi araştırma hastanesi olmalıdır..Oturum izni için istenen sağlık raporunu özel hastaneden alırsanız bu kabul edilmez. Yani yabancının sağlık raporunu alabilmesi için devlet hastanesine müracaatı şarttır.

Yabancılara sağlık raporu veren hastaneler

Yabancılara ikamet izni sağlık raporu

Ikamet alacağınız ildeki eğitim ve araştırma hastaneleri sağlık raporu vermektedir. Sağlık raporu almak için sabah erkenden hastaneye gidip kayıt yaptırmanız ve ranrevu almamız gerekir. Türkiye’de ikamet izni olanlara yani 99 ile başlayan kimliği olanlara sağlık raporu ücreti, ikamet izni ilk defa alacaklara göre daha ucuzdur. Örneğin, Devlet hastanesinde oturma izni kartı- kimliği olana sağlık raporu 400 ₺ ise ilkkez ikamet izni alacaklara yani oturma izni almamış olanlara 1.000 ₺ olabilir. Fiyatı öğrenmek için rapor alacağınız hastaneye gitmeniz gerekir. Veznede size gerçek fiyatlar verilecektir.

Oturma izni için sağlık raporu özel hastanelerden alınabilir mi?

Hayır. Türkiye’de oturma izni başvuru sırasında istenen sağlık raporu Devlet Hastanelerinden alınmalıdır. Ve bu hastanelerin araştırma hastanesi olması önemlidir.

Oturma izni için sağlık raporu nereden alınır?

Oturma izni için sağlık raporu nereden alınır?” üzerine 2 düşünce

Bir cevap yazın