Oturma İzni hangi durumlarda İptal edilir?

Ocak 2, 2023

Oturum izni başvurunuzun kabul edilmesi devam edecek anlamına gelmez. Amacı dışında oturma izni kullanan yabnacıların ikamt izni – oturum izinleri iptal edilebilir. Türkiye’de oturma izni ile kalan yabancı ülke vatandaşlarının oturma izni kimlikleri bazı durumlarda iptal edilmektedir. Oturma izni iptali kanun kapsamında uygulanmaktadır. Bir yabancının kimliğinin iptal edilmesinin çeşitli şekillleri vardır. İkamet izni kimliği alnırken bu kimlik ile çalışılması kanunen yasaktır ve para cezası uygulanmaktadır. Oturma iznin iptal edilmesi için bazı kuralların ihlal edilmesi gerekmektedir. Bir yabancının oturma izni iptal edilmesi için gerekli şartlar nelerdir?

Oturma izni İkamet kimliği neden iptal olur?

İkamet izni başvurunuzu kullanırken ne için aldığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Turizm amaçlı ikamet izni ile çalışılması yasaktır. Çalışma izni yaparak çalışabileceğinizi unutmayınız.

  • Yabancılar bir işyerinde çalışırken yakalanırsa
  • Göç idaresine verdiği adreste bulunmazsa
  • Adres yerleşim belgesi yoksa
  • Fuhuş veya kons yaparken yakalanırsa
  • Herhangi bir suça karışırsa
  • İkamet izni aldıktan sonra bir yıldan fazla yurt duşında bulunursa

Oturma izni iptal oldumu nerden öğrenirim?

ikamet izni neden iptal olur

Oturma izni iptal sebepleri. Oturma izninizin iptal olup olmadığını öğrenmek için 157 yi arayabilirsiniz. Yukarıda şartları ihlal etti iseniz ve hakkınızda bir işlem yapıldıysa ikamet izni iptal edilmiş olabilir. Oturma izni iptal edildi mi diye merak ediyorsanız Yimer’i arayabilirsiniz. Oturma izniniz sizin haberiniz olmadan da iptal edilebilmektedir. Adresinizde resmi kaydınız yoksa oturma izni iptal edilir. Ikamet iznini kim iptal eder?, oturma izni iptal olanlar ne yapmalı, Yabancı oturma izni nasıl iptal edilir, 32. maddede aranan şartlardan birinin veya birkaçının yerine getirilmemesi veya ortadan kalkması, Oturma izni iptal edilir Mi, İkamet izni iptal edilenler, Göç İdaresi oturma izni iptali, Kısa dönem ikamet izni iptali, Oturma izni iptal etmek istiyorum,

Alış amacı dışında ikamet izni kullanan yabancıların ikamet izinleri iptal edilmektedir. Mesela turizm amaçlı ikamet izni ile çalışılması yasaktır. Veya verdiğiniz adreste ikamet etmiyorsanız oturma izniniz iptal edilebilmektedir. İkamet izninizi ne amaçla aldı iseniz o alanlarda kullanmanız gerekmektedir.