Türk Vatandaşları Japonya’ya vize olmadan gidebilir. Japonya’da Türk vatandaşları vizesiz ne kadar kalır? 90 gün vizeden muaf olan Türk vatandaşları turizm vizesi ile rahatlıkla giriş yapabilir. Japonya ile Türkiye arasındaki “Vize Muafiyet Anlaşması” uyarınca, turizm ve iş ziyareti amacıyla Japonya’ya gelen vatandaşlarımız 3 ay süreyle vizeden muaf tutulmaktadır. Lakin Türk Vatandaşları Japonya’ya girince kendisine çeşitli sorular sorulacaktır. Sorulan sorulara ciddi ve güvenli cevaplar vermeniz giriş için kolaylık sağlayacaktır. Japonya’ya varışta, pasaport kontrolü sırasında ilgili emniyet görevlisi tarafından yöneltilecek sorulara dikkatli bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir. Japonya’da uzun süre ikamet ve çalışma niyeti taşıyan vatandaşlarımızın, Türkiye’den ayrılmadan önce mutlak suretle statülerine uygun bir vize almaları gerekmektedir.

Japonya Oturma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

Japonya’da uzun süre kalacaksanız İkamet İzni almanız gereklidir. Japonya’da Oturum izinleri başvurusu için Japonya’nın ülkemizdeki temsilciliklerinden (konsolosluklarından) bilgi almanız gerekmektedir. Türkiye’de Japonya Konsolosluğu Adresi; Esentepe, Büyükdere Cad. Tekfen Tower No:209, 34394 4.Levent/Şişli/İstanbul. Japonya’da oturma izni aldıktan sonra Adresinizin değişmesi halinde adres beyanında bulunmanız zorunludur. aksi takdirde oturma izni iptal edilebilir. Yaptığınız adres değişikliklerini yakınlarınız ile paylaşmanız güvenliğiniz için önemli olacaktır. Japonya’da oturma izni alacaksanız Japoncayı öğrenmeye çalışmanız size çok faydalı olacaktır.

Japonya’da kaçak çalışma sorunları

Japonya’da geçerli bir oturma/çalışma izni olmadan ikamet eden/çalışan ve/veya sahte pasaport ve kimlik belgesiyle Japonya’ya giriş yapmaya çalışan Türk vatandaşlarının sayısındaki artışı dikkate alarak, Türk pasaportlarına yönelik kontrolleri arttırmış bulunmaktadır. Anılan makamların giriş kapılarında vatandaşlarımıza yönelik sıkı pasaport kontrolleri, bazı durumlarda iyi niyetli ve iş yapmak amacıyla Japonya’yı ziyaret eden vatandaşlarımızın mağdur olmasına da sebep olmaktadır. Japon yetkililer, potansiyel kaçak işçi şüphesiyle bazı vatandaşlarımızın Japonya’ya girişine izin vermemekte ve geldikleri ülkeye geri göndermektedirler. Bu nedenle, pasaport kontrolünde seyahat amacının açık bir şekilde anlatılması önem arzetmektedir.

japonyada oturma izni başvurusu nereden yapılır

Japonya’da Türkler İçin Çalışma İzni Başvurusu

  1. Türkiye’den çıkmadan önce işvereninizle sözleşme imzalamayı ihmal etmeyiniz.
  2. İşverenle akdedeceğiniz sözleşmenin hükümlerini şartlarınıza göre değerlendirerek, çalışma kararınızı veriniz.
  3. Sözleşmenin özellikle sizin sorumluluklarınızı belirleyen hükümleri ötesinde olası taleplerinizin ortaya çıkması halinde mağdur olabileceğinizi unutmayınız.
  4. Çalışma izni almanız gerekeceğini unutmayınız.
  5. Çalışma izinleri hakkında Japonya’nın ülkemizdeki temsilciliklerinden bilgi edinebilirsiniz.
  6. Kaçak olarak çalışmayınız. Kaçak çalışmanın bulunduğunuz yerin kanunlarının ihlali anlamına geleceğini unutmayınız.
  7. Kaçak çalışmanın şahsi güvenliğiniz için ağır sonuçları olabileceğini dikkate alınız.

Japonya Tokyo Büyükelçiliği İletişim

Japonya’da yaşayan, çalışan veya oturma izni ile kalan Türk Vatandaşlarının acil durumlarda ulaşacağı Tokyo Türk Büyükelçiliğin numarası Telefon numarası: +81-70-1456-9122 Tokyo Türk Büyükelçiliği Adesi 2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001 JAPONYA

Japonya’da Türkler Nasıl Oturma İzni Alır?

Bir cevap yazın