Ruslar Türkiye’de ne kadar kalabilir?

Rusya Federasyonu Vatandaşları Türkiye’de 180 gün içinde 90 gün kalabilirler. Bir geliişlerinde kalma süresi en fazla 3 aydır. Rusya pasaportu ile Türkiye’de ikamet izni alınmaktadır. Kısa süreli oturma izni almak isteyen Rus vatandaşları internet üzerinden randevu alarak oturma izni başvurusu yapabilirler. Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye’de 90 gün vize almadan kalabilirler. 

Rus vatandaşı evli olan Tüklerde ikamet izni almak zorundadır. Rus vatandaşları evlilikten 3 yıl sonra vatandaşlığa başvurabilir. İkamet izni alan Rusya Federasyonu vatandaşları işyeri şartları uygun olursa çalışma iznide yapabilirler. Rusyalılara ikamet izni fiyatları; Yaklaşık 290 ₺ harç, 125 ₺ kart aidatı, yaşına göre 250 ₺ sigorta, 80 ₺ noter onaylı kira kontratı, 4 foto 30 ₺ civarındadır. Göç idaresi ne kadar ücret ödeyeceğinizi size bilgirir. Veya Rusya vatandaşına ikamet izni ücretleri başvuru formunun üzerindne yazmaktadır.

Ruslar Türkiye’de ikamet izni alabilir mi?

Türkiye Rusya arasında vize muafiyeti vardır. Rus pasaportu ile oturma izni alabilirsiniz. Türkiye’de kalmak isteyen Rus vatandaşları istediği kadar ikamet izni alarak burada kalabilirler. Rusya vatandaşlarına ikamet / oturma izni alınmaktadır. Bizi arayarak oturma izni yeni başvuru veya uzatma yapabilirsiniz. Ruslara Türkiye’de oturum alma ; Türkiye’de kısa süreli kalmaya karar veren Rus pasaportlu kişiler Türkiye’de kısa süreli bir yıl oturma izni başvurusu yaparak kalabilirler.

Rusyalılara ikamet izni nasıl alınır, Ruslara Türkiye'de ikamet izni fiyatları
Ruslara Türkiye’de ikamet izni fiyatları

Ruslara Oturma izni başvurusu için birinci kural vize süresi dolmadan Göç İdaresi Web sitesi e ikamet üzerinden online randevu almış olmak gerekmektedir. https://e-ikamet.goc.gov.tr/

Ruslara ikamet izni için hangi evraklar gerekir?

  • 4 fotoğraf
  • İkamet başvuru belgesi
  • kira kontratı veya taahhütname
  • pasaport aslı ve fotokopisi
  • Sağlık sigortası
  • Vergi dairesine yatırılacak harç makbuzları

Rusya vatandaşlarının Türkiye’de ikamet alması için en önce aşağıdaki evraklar gerekmektedir. Önce kişisel bilgiler ile randevu alınmaktadır. randevu günü ise istenen evraklar toplanarak Göç İdaresine gönderilmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın