İlk kez Türkiye’ye gelen Özbekistan vatandaşları Türkiye’de bir seferde 90 gün – 3 ay süreli kalabilirler. Arada çıkış giriş yaparak kalıyor ise 180 güne 90 gün uygulamasına tabidir. Eğer Türkiye’de 3 aydan daha uzun bir süre kalmak isterlerse randevu alınması gerekmektedir.

Özbekistan pasaportu ile Türkiye’ye giriş yapmış olan Özbekler 3 ay vizeden muaftır. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise 90 günden fazla bir süre kalacaksa kısa süreli ikamet izni başvurusu yapması gerekmektedir. Vize ihlali yapılmaması için bu husus önem arz etmektedir.

özbekistan vatandaşı türkiye'de ne kadar kalabilir

Özbekistanlılar Türkiye’de kaç ay kalabilir?

90 gün boyunca Türkiye’de kalmalarından bir sakınca yoktur. Özbekistan vatandaşı iseniz pasaportu ile Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra 3 ay vizeden muaftır. Bilmeniz gereken önemli bir mevzuda 90 günden fazla bir süre kalacaksa kısa süreli ikamet izni başvurusu yapması gerekmektedir. Vize ihlali yapılmaması için bu husus önemlidir. Özbek vatandaşları Türkiye’de kısa süreli amacına uygun olarak ikamet alabilir. Turizm amaçlı ikamet izni başvurusu yapabilirler. Bunun için göç idaresinden randevu alınmalıdır. Özbekler oturma izni randevusunu online e ikamet sistemi üzerinden olarak alabilirler.

Özbekistan vatandaşı Türkiye’de ne kadar kalabilir?

Bir cevap yazın