İsviçre oturum izni Nasıl Alınır?

İsviçre’de kalmak için oturma izni alınması gerekir. Yabancıların İsviçre’de oturma izni alması veya çalışması için belirli koşulları yerine getirmesi gerekir. İsviçre’de nasıl oturma izni alacağınızı biliyormuusnuz? Bir daveteyi alınca ne yapacaksınız veya çalışma izni davetiyesi alanlar neler yapacak. İsviçre’de yabancılara oturma izni başvurusu nasıl yapılacak.

İsviçre’ye davet mektubu ile nasıl gidilir?

İsviçre vatandaşından veya İsviçre’de oturma izni – çalışma izni olan birinden turizm amaçlı davetiye aldı iseniz İsviçre’nin konsolosluğuna giderek neler gerektiğini öğrenmeniz gerekiyor. Davet mettubu ile vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Vizeniz davetiyenin amacına göre onaylana bilmektedir. İsviçre’den davet mektubu alarak gidilebileceğini biliyoruz.

İsviçre’de iş arama vizesi nasıl alınır? AB vatanaşlarına 180 güne 90 gün uygulaması ile iş arama olanağı verilmeketdir. İsviçre’de iş aramak için 3 ay bir süre verilmektedir. Bu süre içerisinde yabancılar iş bulmazsa çıkış yapmak zorundadır. AB vatandaşları dışında kalan ülke vatandaşlarının İsviçre’de iş arayabilmesi için hak talabinde bulunması gerekir. İsviçre’de iş bulunur ise oturma izni alınabilmektedir.

İsviçre oturum izni Nasıl Alınır?

İsviçre’de oturma izni almak için uyum sağlama kolaylığı verilir. İsviçre yasaına göre, yabancıların İsviçre’ye giriş ve çıkışlarını, ikametlerini ve aile birleşimini düzenler. Aynı zamanda entegrasyonlarının teşvik edilmesini de düzenler. Entegrasyonun amacı, yerli ve yabancı sakinlerin Federal Anayasa’nın değerleri ve karşılıklı saygı ve hoşgörü temelinde bir arada yaşamasıdır.

İsviçre’de çalışma izni almak için kriterler nelerdir?

Çalışan yabancı uyrukluların kabulü bir bütün olarak ekonominin çıkarınadır; Belirleyici faktör, İsviçre işgücü piyasasına ve sosyal ve toplumsal çevreye sürdürülebilir entegrasyon fırsatlarıdır. İsviçre’nin kültürel ve bilimsel ihtiyaçları yeterince dikkate alınmaktadır. Yabancı uyruklular, uluslararası hukuk, insani nedenler veya aile birleşimi gerektirmesi halinde de kabul edilmektedir. Yabancılar kabul edilirken İsviçre’deki demografik, sosyal ve toplumsal gelişmeler dikkate alınır. Isviçre vatandaşı olmak için ne yapmalıyım?, Isviçre’de oturum almak için kaç yıl evli kalmak gerekiyor?, Isviçre göçmenlik başvurusu nasıl yapılır?, Isviçre’ye gitmek kaç para?

İsviçre’ye gitmek isteyen yabancılar neler yapacak

  • Sınırı geçmek için tanınan bir kimlik belgesine ve gerekirse vizeye sahip olmalıdır.
  • Maddi yeterliliğini kanıtlayan belgeler.
  • İsviçre’deki kamu güvenliği ve düzenine veya uluslararası ilişkilere tehdit oluşturmamalıdır.
  • Sadece geçici olarak kalmayı planlıyorlarsa ülkeyi güvenli bir şekilde terk edeceklerini garanti etmelidirler.
  • Konaklama, bakım ve dönüş yolculuğuna ilişkin tüm masrafları karşılamak için belirli süreli bir taahhüt beyanı, depozito veya başka bir teminat gerekebilir.
  • Yabancı uyrukluların üç aya kadar kazanç getirici bir işte çalışmadan oturma iznine ihtiyaçları yoktur; vize daha kısa bir kalış süresi içeriyorsa, bu geçerlidir.

İsviçre’de ikamet etme şartları: İsviçre’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler, kalış süresi ne olursa olsun izin almak zorundadır. Bu, amaçlanan iş yerindeki yetkili makama başvurulmalıdır. Geçici ikamet için yasal olarak ülkeye giren ve daha sonra daimi ikamet izni için başvuran yabancı uyruklular, kararı yurtdışında beklemek zorundadır. Oturma izni verirken, mesleki nitelikler, mesleki ve sosyal uyum, dil becerileri ve yaş da İsviçre işgücü piyasasına ve sosyal çevreye sürdürülebilir entegrasyon beklentisine yol açmalıdır.

İsviçre’de aile birleşimi şartları; aile birleşimi çerçevesinde kabul edilen yabancı uyrukluların istihdam hakkı bulunmamak kaydıyla istihdamını düzenlemek (Madde 46); İsviçre’de ikamet izni alma hakkında bilgiler için ; İsviçre oturma izni >>

Bunları da sevebilirsiniz

İsviçre oturum izni Nasıl Alınır?” için 2 yorum

Bir cevap yazın