Türkiye’de yaşayan ve oturma izni alamayan veya red gelen Özbekistan vatandaşları oturma izni alabilir. Kaçak olan Özbekler hangi şartlarda ikamet izni alabilir? Türkiye’de oturma izni almamış veya uzatma yapmamış Özbekler bazı yöntemlerle oturum izni alabilirler; Çıkış Giriş yaparak, insani ikamet alarak veya sığınma yaparak. Esasen Özbeklerin insani ikamet alması ve sığınma taleplerinin kabulü oldukça zordur. Peki nasıl oturma izni alacaklar?

Çıkış Giriş yapan Özbekler oturma izni alabilir mi?

2020 yılının başına kadar Türkiye’de 1 yıldan 5 veya daha fazla sene kaçak olanlar vize alarak veya vize almadan üçüncü bir ülkeye giderek oturma izni alabilirler idi. Kaçak kaldığı sürenin cezasını hava limanı vize ihlal bürolarına ödeyerek çıkarlar bir gün sonra tekrar geri gelerek şartlı giriş ile ikamet başvurusu yapabilirlerdi. Şimdi ise bu şekilde çıkış giriş yapma hakları yoktur. Ancak kendi ülkesine giderler ceza parasını ödeyerek kaçak kaldığı süre giriş yasağı hesap edilerek mesela 6 ay giriş yasağı alırlar.

Türkiye’de vize ihlali yapan veya ikameti reddedilen Özbekistan vatandaşı şu şartlarda çıkış giriş ile oturma izni alamazlar. Vize ihlali yapmış olanlar bekleyerek yeni bir kanun veya yasanın çıkması ile kendilerine bit yol çizecekler.

Kaçak durumda olan Özbeklere oturma izni alma

Kaçak Özbekistan vatandaşı ne yapacak?

Türkiye Cumhuriyetinde oturma izni varken kaçak duruma düşmüş bir çoğu çalışan Özbeklerin durumlarının ne olacağı hakkında bir gelişme şu anda maalesef yoktur.

Özbekistan vatandaşının vize ihlali 3 ayın altında ise ve kendi isteği ile hava limanına gelerek cezasını ödeyip çıkmak isterde bu durumda olan Özbeklere giriş yasağı konulmaz.

Özbekistanlıların vize ihlali 3 ile 6 ay arasında ise; 1 ay giriş yasağı alır. Özbekistan vatandaşı 6 ile 12 ay vize ihlali yaptı ise 3 ay giriş yasağı konur. Bu giriş yasağı cezasını ödeyerek çıkanlara aittir. Ceza ödemeyenlere 5 yıl deport konulur.

Kaçak durumda olan Özbeklere oturma izni

Kaçak durumda olan Özbeklere oturma izni” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın