iran vatandaşı oturma izni

İran İslam Cumhuriyeti vatandaşları ülkemize vize almadan girşi yapabilmekteler. İran pasaportu ile Türkiye’de oturma izni alabilirsiniz. İranlının oturma izni alabilmesi için vize ihlali yapmamız ve Türkiye’ye resmi yollar ile giriş yapması gerekir. İranlılara oturma izni başvurusu Göç İdaresi Genel Müdürlüğü web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Online randevu almak için bir fotoğrafa ve bir sağlık sigortasına ihtiyacınız vardır. Diğer bilgiler size ait kişisel bilgilerin doldurulması işlemi bulunur.

İran vatandaşına ikamet izni başvuru işlemleri

İranlının ikamet izni alabilmesi için https://e-ikamet.goc.gov.tr/ bu web sitesine giriş yapmaları gerekir. Bu adres üzerinden giriş yaparak randevu alabilirsiniz. Online randevu işleminiz bittikten sonra randevu formunu yazdırmanız gerekir. Daha sonra ise size verilen tarihte randevu aldığınız göç idaresine varmanız gerekir. Randevu başvurusu yaparken başka bir amaçla ikamet izni almıyorsanız turizm amaçlı kalacaklar bölümünden almanız gerekir.

iranlılara ikamet izni Türkiye
İran vatandaşına oturma izni

İran vatandaşına 2022 yılında ikamet izni evrakları; 4 resim, 80 $ harç makbuzu, 160 ₺ harç makbuzu, yaklaşık 800 ₺ civarında bir sağlık sigortası, noter onaylı kira kontratı 100 ₺ ile pasaport fotokopileri ve pasaportun aslı gerekir. İran vatandaşları Türkiye’de kısa süreli turizm amaçlı oturma izni alarak kalabilirler.

İranlılara oturma izni için gereken evraklar 2022

  • İkamet izni başvuru formu,
  • Özel Sağlık Sigortası,
  • 4 tane foto,
  • Pasaport Fotokopisi, (uzatma ise Türk kimliği fotokopisi)
  • Kira Kontratı (noter tasdikli),
  • Vergi dairesine yatacak harç ve kart aidatı makbuzu.
  • Yeni başvurularda tapu ve numataj belgesi
  • Uzatma başvurusunda ise adres yerleşim belgesi talep edilebilir.

Mazeretsiz ikamet izni randevusuna gitmeyen İran vatandaşlarının ikamet izni randevusu iptal olur. Vize süresi bitmeden oturma izni başvurusu yapmayanlara oturma izni verilmeyebilir. İran vatandaşına ikamet izni, İran vatandaşınaoturma izni, İran vatandaşına ikamet izni fiyatları, İran vatandaşına ikamet izni başvuru, İran vatandaşına ikamet izni alınır mı?, İran vatandaşına Türkiye’de oturum izni, İran vatandaşına ikamet tezkeresi, İran vatandaşına ikamet izni nereden alınır?, İran vatandaşına oturma izni evrakları, İran vatandaşına ikamet izni için sigorta,

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın