Iraklılar Türkiye’de nasıl ikamet izni alacağınzıı biliyor musunuz? Irak vatandaşının Türkiye’ye gelerek oturma izni alması için resmi olarak giriş yapması ve kanuni vize süresi bitmeden evvel oturma izni randevu talebinde bulunması gerekmekte. Irak pasaportu ile Türkiye’de ikamet izni başvurusu yapma hakkına sahipsiniz. O halde yapmanız gereken tek şey e-ikamet sistemine girerek internet üzerinden randevu talebinde bulunmanız ve başvuru formunu indirerek yazıcıdan çıktı almanız gerekir.

Irak vatandaşlarına Türkiye vizesi kalktımı?

Hayır. Umuma mahsus pasaport sahibi Iraklılardan, Schengen ülkeleri veya ABD, Birleşik Krallık, İrlanda geçerli vizesi veya geçerli ikamet izni hamillerine, belirli şartları taşımaları koşuluyla, 30 güne kadar ikamet süreli tek giriş vizesi www.evisa.gov.tr internet adresinden e-Vize olarak ita edilmektedir.

Iraklılara Oturma İzni Başvuru Fiyatları

 Irak oturma izni, Irak vatandaşına ikamet izni, Iraklılara oturma izni fiyatları, Irak vatandaşına oturma izni
Türkiye’de Iraklılara Oturma İzni

Irak vatandaşına ikamet izni fiyatları 2022 Türkiye’ye giriş yapan Irak vatandaşının oturma izni alması için ödeyeceği ücretler yaklaşık olarak şu şekildedir. E – İkamet sistemi üzerinden https://e-ikamet.goc.gov.tr/ bu adresten randevu almanız gerekmektedir. Bu randevuyu almak için yabancılar için özel sağlık sigortası kestirmeniz ve poliçe numarasını sitemem yüklemiz gerekir. Iraklılara sigorta kişinin yaşına göre değişmektedir. Iraklıya oturma izni için sağlık sigortası 800 ₺ ile 3.200 ₺ arasındadır. Iraklının ikamet izni için yatıracağı harç fiyatları: 160 ₺ kart aidatı ile oturma izni randevu formu üzerinde yer alan harç 250 ₺ civarındadır. Oturma izni randevu evraklarının içinde noter onaylı kira kontratı vardır bunun fiyatı ise; 100 ₺ civarındadır.

Irak vatandaşlarına oturma izni evrakları

  • Randevu alındığına dair başvuru formu
  • Resim 4 tane
  • Pasaport aslı ve fotokopileri
  • Geçerli noter onaylı kira kontratı
  • Başvuru formunda yer alan harçların yatırıldığna dair makbuz
  • Randevu alınırken yağılan sağlık sigortası poliçesi
  • Yeni ikamet alanlardan tapu ve numarataj veya dask
  • Oturma izni uzatma yapanlardan adres yerleşim belgesi isteniyor.

Iraklılara Türkiye’de çalışma İzni Alma

Türkiye’de bulunan Irak pasaportlulara çalışma izni yapılabilmesi için kişinin ikamet izni almış olması gerekmektedir. Iraklıya çalışma izni yapılması için oturma izni ve adres yerleşim belgesi ile en az 1 yıllık pasaport süresi olması gerekir. Irak’tan Türkiye’ye çalışma izni yapmak için Irak vatandaşına çalışma izni davetiyesi göndermek gerekir.

Irak vatandaşlarına davetiye gönderme; Türkiye’de çalışma izni yapabilmek için Irak’a noter onaylı taahhütname (davetiye mektubu) ile belirli süreli iş sözleşmesi gönderilir. Bu evraklar ile kiş iTürk konsolosluğuna giderek çalışma izni referans numarası talep eder.

Irak vatandaşı Türkiye oturma izni

Bir cevap yazın