Çek Cumhuriyeti Oturma İzni Başvurusu

Türkler için Çek Cumhuriyetine vize ile gitme şartı vardır. Vize almadan Çek Cumhuriyeti’ne gidilemez. Bir çalışma izni davetiyeniz veya turizm amaçlı bir yakınınızdan alacağınız davetiye ile gitmeniz kolay olabilir. Çek Cumhuriyetine gitmek isteyen Türkler gideceği amaca uygun belge toplamalıdır. Çekya’ya uzun dönem ikamet başvurusu ve çalışma izni başvurusu için detaylı bilgi almanız gerekir. Umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Çek Cumhuriyeti’ne seyahat için vizeye tabidir. Ayrıca, Çek Cumhuriyeti, 4 Nisan 2008 tarihi itibarıyla, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan uluslararası havaalanlarını başka ülkelere geçiş amacıyla transit seyahatlerde kullanacak vatandaşlarımıza transit vize uygulaması başlatmıştır. Bu çerçevede, 4 Nisan 2008 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın Çek havaalanlarındaki transit bölgelere girişine, ancak havaalanı transit vizesiyle izin verilmektedir. Bir davetiyeniz var ise Konsolosluk ile diyaloga geçmeniz tavsiye edilir.

Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu için uzun dönem vize ve uzun dönem oturma izni başvruruları sınırlı sayıda alınır. Haftada 20 kişinin dosyasına bakılabilmektedir. Çek Cumhuriyeti uzun dönem ikamet izni başvurusu yapacaklar için önemli bir bilgide 30 günde 80 kişinin işine bakılabilmektedir. İşleri acilolan kişilerin erken hareket etmeleri önerilir.

Çek Cumhuriyeti’ne giderken bilmeniz gerekenler

Çek Cumhuriyeti 21 Aralık 2007 tarihi itibariyle Schengen alanına dâhil olmuştur. Bu çerçevede, Schengen ülkelerinde ikamet izni sahibi olan vatandaşlarımız, Çek Cumhuriyeti’ne vizesiz giriş yaparak, üç aya kadar bu ülkede kalabilmektedirler. Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri, gidilecek esas ülke veya birkaç ülkeye birden gidilecekse, giriş yapılacak ilk Schengen ülkesi Çek Cumhuriyeti olduğunda Schengen vizesi ita etmektedir. Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri, Schengen vizesi için 80 Avro vize harcı tahsil etmektedir. Sözkonusu harç, vize başvuru ücreti niteliğinde olup, vize verilmediği takdirde iade edilmemektedir.

Çek Cumhuriyeti Oturma İzni Başvurusu

Özel Meşruatı Vize İle Çek Cumhuriyeti’ne Nasıl Gidilir?

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni başvurusu hakkında bilgi almak için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna gidilebilir. Çek Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğu >> Bununla birlikte, Türk vatandaşları uzun süreli (90 günü aşan – özel meşruhatlı) vize harcından muaftırlar. Ayrıca, AB üyesi, Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşması imzacısı ve Avrupa Toplulukları ile müzakere edilmiş anlaşmalarla bağlı ülkelerin vatandaşlarıyla aile birliği içinde bulunan vatandaşlarımız; 6 yaşından küçükler; her kategoride öğrencilerimiz ve öğretim veya eğitim gezisi amacıyla Çek Cumhuriyeti’ne seyahat eden öğrencilere refakatle görevli öğretmenlerimiz ve bilimsel çalışmalarda bulunmak amacıyla Çek Cumhuriyeti’ni ziyaret eden araştırmacılarımız (ulusal vize verildiği için) vize başvuru ücretinden muaftırlar. Resmi pasaport hamili vatandaşlarımız, Çek Cumhuriyeti’ne yapacakları son 180 gün içerisinde toplam ikamet süresi 90 günü geçmemek kaydıyla turistik seyahatlerinde vize muafiyetine sahiptirler.

Çek Cumhuriyeti Uzun Dönem Oturum İzni Başvurusu

kısa süreli Schengen vizesi ile uzun dönem vize ve oturum izinlerini kapsamakta olup, turistik amaç için yapılacak vize başvuruları bu aşamada alınmamaktadır. Müracaat için Çek temsilciliklerine gidilmesi halinde uyulması gereken temel kurallar ve başvurulara ilişkin ayrıntılara Çekya’nın Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğunun internet sayfalarından ulaşılması mümkündür.

Çek Cumhuriyeti Çalışma İzni Başvurusu; Çek Cumhuriyetine çalışma izni başvurusu yapacak olanlar Çek Konsolosluğu vasıtası ile bilgi alamları gerekir. Belirli dönemlerde 2019 ve 2021 yılı itibari ile Çek Cumhuriyeti Çalışma izni başvurusu kabul etmemeketdir. Sonraki tarihlerde tekrar açılacaktır.

Çek Cumhuriyetinde Türk Konsolosluğu İletişim Adresleri

T.C. Prag Büyükelçiliği (mesai saatleri içinde):(+420) 224 311 402 / 224 311 403 / 233 081 810
T.C. Prag Büyükelçiliği-Acil durum nöbetçi numarası (Mesai saatleri dışında acil bir durumla karşılaşıldığında): (+420) 777 929 971

THY Prag Ofisi: (+ 420) 234 708 708 / 220 116 502
Polis imdat: 158
Ambulans: 155
Acil yardım (SOS): 112 (Birleşik servis)
UAMK – Bozulan/kaza yapan araç: 1230
Şehir Polisi: 156

Bunları da sevebilirsiniz

Çek Cumhuriyeti Oturma İzni Başvurusu” için bir yorum

Bir cevap yazın