Almanya’da yaşayan Türk vatandaşları oturma izni kimliğini kaybederse nasıl tekrar çıkaracaktır. Almanya’ya ikamet kimlikleri çeşitli sebeplerle kaybolu veya çalınırsa şu yöntemleri uygulayabilirsiniz. Almanya’da oturma izni kartını kaybedenler aşağıdaki yöntemleri uygulamalıdır. Oturum kartını kaybedenler ülkeye (Almanya) vize başvurusu yapmalıdır.

  • Oturum kartı ile pasaportuda kaybetti iseniz; oturum izninizin iliştirilmiş olan pasaportunuz kayboldu veya çalındı. Bu durumda ilk önce yeni pasaport edinmeniz gerekmektedir.
  • Elektronik oturum kartınız (Plastik kart) kayboldu veya çalındı.
  • Oturum izninizin süresi doldu.
  • Pasaportunuzun süresi doldu veya çalındı fakat oturum izninizi gösteren kart sizde bulunmakta. Bu durumda vizeye ihtiyacınız yok. Oturum izni iliştirilmiş olan ve delinerek geçersiz kılınan pasaport ve yeni almış olduğunuz pasaportla birlikte veya oturum izninizi gösteren kart ile Almanya`ya giriş yapabilmektesiniz. Orada Yabancılar dairesinde görüşmeniz gerekmektedir.

Almanya oturum kartım kayboldu ne yapmalıyım?

  1. Almanca ve eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış 2 adet başvuru formu
  2. Oturum Kanununun 54. Maddesi, 2. paragrafı, 8 Nosuna göre hazırlanmış ve şahsen imzalanmış bildirim
  3. Geçerli pasaport (Lütfen 20 nolu bilgi formuna bakınız) 2 adet vesikalık fotoğraf (Lütfen 20 nolu bilgi formuna bakınız)
  4. Pasaportun çalınmış veya kaybolmuş olması halinde (1. durum) Polis tarafından verilmiş kayıp tutanağı ve Almanca tercümesi
  5. Son üç yılın Giriş ve Çıkış Belgeleri (Emniyet Müdürlüğünden temin edilebilmektedir)
  6. Reşit olmayanların vasi veya vasiler tarafından yapılmış başvuru veya vasiler tarafından verilmiş muvafakatname ve gerekli olması halinde velayeti gösterir belge (örneğin ebeveynlerin boşanmış olması halinde)
Almanya oturum kimliğimi kaybettim

Almanya oturma izni kimliği bitenler veya kaybedenler

Ayrıca: İkamet ettiğiniz bölgenin Yabancılar dairesi de vizenin kabulüne onay vermesi gerektiğinden işlem süresine ilişkin bilgi verilememektedir. Ancak ikamet ettiğiniz bölgenin yabancılar dairesinden ön onay rica ederek işlemi hızlandırabilirsiniz. Sözkonusu ön onayı yabancılar dairesi tarafından vize bölümüne fakslanması gerekmektedir veya başvuru sırasında kapalı zarf içinde ibraz edilmelidir. Ön onayın ibrazı halinde genellikle vize başvuru tarihinden itibaren 1 ila 3 gün sonrasında verilebilmektedir. Vizenin onaylanması halinde vizenin bulunduğu pasaportunuzu posta yoluyla
size gönderilmesini sağlayabilirsiniz. (20 no`lu Bilgi Notuna bakınız). Bu durumda genellikle vize bölümüne sadece bir kere gelmeniz gerekmektedir.

Detaylı Bilgi İçin >> https://tuerkei.diplo.de/

Almanya oturum kartımı kaybettim

Almanya oturum kartımı kaybettim” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın