Afgan Çoban Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Kaçak olarak Türkiye’ye giriş yamış; savaş veya hayati tehlikesi ile ülkesini terk etmiş Afganistan vatandaşlarına Türkiye’de çalışma izni alınabilir mi? Türkiye’ye savaş mağduru olarak kaçmış olan ve çobanlık yapan bir Afganistan vatandaşına çalışma izni alınabilir mi? Türkiye’ye savaş ve hayati tehlike sebebi ile giriş yapmış olan yabancılara çalışma izni başvuru hakkı verilmektedir. Lakin Türkiye’de kaçak olarak bulunan Afganistan vatandaşlarının öncelikle bulunduğu ile mülteci olarak sığınma talebinde bulunması gerekmektedir. Sığınmayı bulunduğunuz ilin göç idaresine yapabilirsiniz.

Afganistan vatandaşına çalışma izni alma

Sığınma başvurusu kabul olan Afgan vatandaşına 99 ile başlayan bir numara tahsis edilmektedir. Bu başvuru nunmarası ile bir kimlik aldınız ise sığınma kartı ile çalışma izni yapabilirsiniz. Çalışma izni yapabilmek için iş verenin E-İmza alması gerekir, bundan sonra adres yerleişim yeri belgesi, nüfüs kağıdı bilgileri yabancının ise 99 ile başlayan kimliği ve bir adet fotografı ve adres yerleşim belgesi lazımdır.

Afganistan vatandaşına çalışma izni için nereyi aramalıyım?

Afganistan vatandaşına çalışma izni

Yanınızda olan Afganistan vatandaşına sığınma veya mülteci adı altında bir kimlik aldınız ise çalışma izni şartları için aşağıdaki numaraları arayabilirsiniz. Afganistan vatandaşına çalıma izni yamak için ALO 170 ve ALO 157 yi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Afgan Çoban Çalışma İzni Nasıl Alınır?” için 2 yorum

Bir cevap yazın