Devlet Tarafından Verilen Sigarayı Bırakma Hizmetleri

Nisan 23, 2023

Son yıllarda oldukça önemli hale gelen, sigarayı bırakma konusu devlet tarafında da oldukça fazla desteklenmektedir. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler, herhangi bir sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın, verilen ilaçları ücretsiz bir şekilde alabilmektedir. Yine devlet tarafından sunulan ücretsiz pek çok hizmet sigarayı bırakmak isteyen kişilere yardımcı olmaktadır.

Sigarayı Bırakmak İçin Nereden Yardım Alınabilir?

Sigarayı bırakıp daha sağlıklı bir hayat yaşamayı tercih eden kişiler, ücretsiz hizmet veren Yeşilay Danışmanlık Merkezlerine başvurabilir veya 444 79 75 numaralı telefonumu arayarak destek alabilirler.

Bunun dışında ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattını arayarak sigarayı bırakma konusunda yardım alabilirsiniz.

Devlet Tarafından Verilen Sigarayı Bırakma Hizmetleri

ALO 171 Nedir

ALO 171 Sigarayı bırakmak isteyen kişilere 7/24 destek veren ücretsiz bir hattır. 2010 yılından beri sigarayı bırakmak isteyen kişilere destek vermektedir. Bu hattı arayarak nikotin bağımlılığınızı ölçtürebilir, sigarayı bırakma planı oluşturabilir ve uzmanlar tarafından düzenli olarak takip edilirsiniz.

Sigarayı Bırakma Poliklinikleri Nedir?

Sigarayı bırakma poliklinikleri, sigarayı bırakmak isteyen kişileri, doktor kontrolünde ve bilimsel yöntemlerle tedavi eden bir hizmettir. Bu hizmetten yararlanmak için;

  • MHR sisteminden randevu almanız gerekmektedir.
  • Daha sonra randevu aldığınız hastaneye giderek, doktorunuz ile ilk muayenenizi yapın.
  • Bu muayene doğrultusunda, doktorun İstediği tahlilleri yaptırın.
  • Daha sonra ise tahlil sonuçlarınıza göre hekimin önerdiği tedavi yöntemlerine başlayarak sigarayı en yakın zamanda bırakacaksınız.