Sigarayı Bırakmak Kilo Aldırır mı?

Sigarayı Bıraktım Kilo Aldım

Toplum olarak etrafta hep bir şeyler duyarız. Bunlardan bazıları yanlış bazıları belirsiz bazıları da doğrudur. Bunlardan birisi de sigarayı bırakanların kilo alması diye duyduğumuz iddia. Peki, bu ne kadar doğru bir iddiadır diye soracak olunursa kaç doğru cevap verilir? Öncelikle sigarayı bıraktıktan sonra insanlar oyalanmak için bir şeyler yeme isteğine girerler. Bunun için sağlıklı atıştırmalıkları tercih ederlerse kilo alma problemi de ortadan kalkacaktır.

Sigarayı Bırakmanın Kilo Almaya Etkisi

İnsan, bağımlılığa meyilli bir yapısı vardır. Her zaman en kolayı seçer. Sigara bağımlılığı hem bireysel hem toplumsal zararları olan bir bağımlılık çeşidi. Ve sigara içenlerin yarısından fazlasının bırakmak istememe nedeni de kilo almaktan korkmaları. Çünkü etrafta sigarayı bırakanların kısa sürede artan kilolarını görünce kişiyi de endişe kaplar. Fakat işin doğrusu çok da böyle değil. Beyin, bağımlılık yaptığı her ne ise o gittiği zaman yerini başka şeyle doldurur. Sigara bırakmaya çalışanlar ise bunu en çok yemek yiyerek kapatmaya çalışıyorlar. Yani o kilo alan insanlar aslında sigarayı bıraktığı için değil; fazla sigara boşluğunu yemek yiyerek kapattığı için kilo alıyor.

Sigarı Bırakma İlk Hafta

Sigara içmemek kilo aldırır mı

Sigarayı bırakmada ilk haftalarında olan birisinin ödem toplaması oldukça normal olup bu ödemler tamamen geçicidir.

Fakat yemek yemekle alınan bu kiloların ilerleyen zamanlarda dönüşü daha kötü olabilir. Hatta obeziteye kadar gidebilir.

O yüzden sigaraya bırakmak isteyen biriyseniz ve kilo konusunda endişeniz varsa; bu endişeniz normal olmakla beraber yersiz bir endişe.

Bırakmak için kilonuz size engel olmasın. Ayrıca sigarayı bırakmanız ve daha sağlıklı yaşamanızşa daha rahat kilo verebileceksiniz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın