Van kedisinin özellikleri nelerdir?

Gözlerinin farklı renkte olması ile büyük dikkat çeken van kedisi Türkiye’de ve dünyada oldukça büyük ilgi çekmektedir. Van kedisinin en önemli özelliği; gözlerinin farklı renklerde olmasıdır bununda genetik bir bozukluk sebebi ile olduğu bilinmektedir. Bazı van kedilerinin iki gözüde mavi veya kehribar rengi olabilir. En çok ilgi çelen van kedisi ise bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkli olanlarıdır. Van kedisinin kuyruğu tilki kuyruğunu andırmaktadır ve kuyruk renkleri ise beyazdır. Diğer kedi türlerine göre oldukça temizdir. Van kedisi suyu ve yüzmeyi sever. Avcılık becerileri ise kuvvetldir. Van kedileri sahiplerine karşı sadık hayvanlardır. Önüne konulan yemekleri sıcaklık derecesi bakmak için ön patileri ile kontrol etmektedirler.

Van Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Van Kedilerinin ortalama ömrü 15 yıl olarak bilinir. Van kedisinin ağırlı ise 5 ile 8 kg arasında olabilir. Van kedisi eğitilmeye müsaittir. Sahibine oldukça bağlıdır. Çocuklara zarar vermez uyum için oynamayı severler. Van kedilerinin kürkü kalın olmasına rağmen soğuktan çok etkilenir. Van kedisi özellikle sabahları sahibini görürse yüksek sesle miyavlamaktadır. Acıkırsa mutfak kapısına doğru giderek tepki gösterir. Van kedisi her doğumda ortalama 4 yavru dünyay getirmektedir.

van kedisi sahiplenme

Van Kedisi Sahiplendirme Nasıl Yapılır?

Birbirleri ile ilişkilerinde dişiler daha uyumludur. Dişilerin çiftleşmede erkeği seçici özellikleri vardır. Bir batında 4 yavru doğurur. Yaşam alanlarında hâkimiyet sağlar, başka kedilerin kendi yaşam alanına girmesine izin vermez. Van kedisi Türkiye’den başka yerde varmı? Van Kedisinin genetik, morfolojik ve fizyolojik özelliklerini korumak amacıyla, Van 100.Yıl Üniversitesi tarafından Van Kedisi Araştırma Merkezi (VKAM) 1992’de kurulmuştur. Merkez, yetiştirilen kedilerin yanında Van dışındaki aileler tarafından beslenen kedilerin takibini de yapmaktadır. Ayrıca, popülâsyonu artırmak amacıyla Ankara Orman Çiftliğinde Van Kedisi Evi projesi hayata geçirilmiştir. Van kedisi sahibi olmak isteyenler, Van Kedisi Araştırma Merkeziyle temasa geçebilmektedirler. Van Kedisi, Van’ın tescilli bir markasıdır. Van Kedisi’nin Van’a ait bir değer olduğu resmi olarak 22.04.2006 tarihinde tescil edilmiştir.

Cats with different eye colors; Van Cat Turkey. Cat with different eye color, lives in turkey. How rare is a Turkish Van cat? How much is a Van cat? Are Turkish Van cats friendly? How do I identify a Turkish Van cat?, Turkish Van cat, Turkish Van cat breed information, Van cats, Turkish Angora

Van Kedisi

Van Kedisi, Türkiye’nin Van Gölü çevresinde kökeni olan bir kedi türüdür. Özellikle Van ilinde ve çevresinde yoğun olarak bulunur. Van Kedisi, genellikle orta büyüklükte, zarif ve atletik bir yapıya sahiptir.

Van Kedilerinin en dikkat çekici özelliği, beyaz tüylere sahip olmaları ve gözlerinin çoğunlukla kehribar renkte olmasıdır. Ayrıca bazı Van Kedilerinin sadece kafa veya kuyruk bölgesinde renkli lekeleri olabilir. Bu lekeler genellikle kahverengi, siyah veya gri tonlarında olabilir.

Van Kedileri genellikle canlı, oyuncu ve sosyal yapılarıyla tanınırlar. Suyla iyi geçinirler ve yüzme yetenekleri vardır. Çünkü Van Kedilerinin tüyleri su itici özellik gösterir ve suyla temas ettiklerinde kolayca kururlar. Bu özellikleri nedeniyle “Yüzücü Kediler” olarak da adlandırılırlar.

Van Kedileri genellikle sağlıklı ve dayanıklı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle, genellikle iyi bir beslenme ve uygun veteriner bakımı ile uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilirler. Van Kedisinin Özellikleri Nedir? Van Kedisi Kaç Yıl Yaşar?

Van Kedileri, güzellikleri ve özellikleri nedeniyle hem Türkiye içinde hem de uluslararası düzeyde popüler olan evcil hayvanlardır. Ancak, türün korunması ve ırk özelliklerinin sürdürülmesi için kontrollü üretim ve koruma çalışmaları da yapılmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Van kedisinin özellikleri nelerdir?” için 5 yorum

Bir cevap yazın