Yabancılara Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Uluslararası koruma başvuru sahibi veya şartlı mülteci yabancılar, uluslararası koruma başvuru tarihinden 6 ay sonra çalışma izni almak için başvurabilirler. Öncelikle; Yabancı ve işveren arasında bir iş sözleşmesi imzalanır. İkinci olarak; işveren veya yetkilendirdiği e-bildirge kullanıcısı, e-devlet üzerinden Yabancıların Çalışma İzni Otomasyon Sisteminde e-imzası ile işyeri kaydı oluşturur. Yabancı çalışma izni için e imza olmalıdır. Elektronik imzayı nereden alabilirim; E-imzayı Bilgi Teknolojileri Kurumunun (BTK) yetkilendirdiği kurumlardan temin edebilirsiniz.

Yabancılara çalışma izni yapabilmeniz için Türkiye’de olan yabancının ikamet izni olması gerekmektedir. Çalışma izni yapacağınız yabancının sığınması var ise başvuru anında bu sekmelere dikkat etmeniz gerekmektedir. Yabancılara çalışma izni başvurusu ilk kez yapacaksanız lütfen ALO 157 yi veya 170 nolu telefonları arayarak destek alınız.

Yabancılara Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Yabancı çalışma izni otomasyon sistemi; İşveren, “Başvuru Yap” menüsüne girerek “Uluslararası Koruma” sekmesinden istenen bilgi ve belgeleri doldurur ve sisteme yükler. E-imza ile onaylayarak başvuruyu tamamlar. Başvurunun Bakanlığımızca olumlu değerlendirilmesi halinde tarafınıza bildirilecek olan çalışma izni harcı ve değerli kağıt bedeli ilgili banka hesaplarına ayrı ayrı yatırılır. Yabancı çalışma izni başvurusu onaylanırsa Yabancı adına düzenlenmiş olan çalışma izni kartı PTT Kargo ile işyeri adresinize gönderilecektir.

Çalışma izni olanlara ikamet izni gerekir mi?

• Mülteci ve ikincil koruma statüsü sahibi yabancıların kimlik belgeleri çalışma izni yerine geçer, ayrıca çalışma izni
almalarına gerek yoktur.
• Uluslararası koruma başvuru sahipleri ve şartlı mültecilere verilen çalışma izni, ikamet izni yerine geçmez.
• Yabancıya ödenecek ücret en az asgari ücret tutarı kadar olmak zorundadır.
• Mevsimlik tarım ve hayvancılık işlerinde çalışacak olan uluslararası koruma başvuru sahibi ve şartlı mülteci yabancılar (çalışma izni almalarına gerek olmaksızın) kayıtlı oldukları ildeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünden çalışma izni muafiyet formu alarak çalışabilirler.

Yabancılara çalışma izni için istelen belgeler

Yabancılara iş vermek isteyen işverenlere yabancının çalışma izni için aşağıdaki evraklar gereklidir.

 1. Belirli süreli iş sözleşmesi
 2. Yabancıya ait biyometrik vesikalık fotoğraf
 3. Pasaport
 4. Diploma
 5. Adres yerleşim belgesi
 6. Kişisel bilgileri

Yabancılar için çalışma izni evraklar (iş veren için)

 • Elektronik imza (online başvuru için)
 • Vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi veya Esnaf sicil gazetesi
 • İşyeri bilançosu
 • İşyeri faaliyet belgesi
 • Ön izin belgesi (Yabancı, sağlık meslek mensubu ise Sağlık Bakanlığından; eğitim meslek mensubu ise Milli Eğitim Bakanlığından, ön izin belgesi alınır.)
 • En az 5 Türk vatandaşının SGK lı olması gerekir.

Yabancılara çalışma izni başvuru iletişim

Yabancı bir personeli ev hizmetleri ve işyerinde çalışma izni başvurusu için 170 nolu telefonu arayarak destek alabilirsiniz. Çalışma Bakanlığının teledon numarası yabancılara çalışma izni yapılabilmesi için destek alınabilecek bir iletişim bilgisidir. Yabancı çalışma izni online başvuru için web sitesi; yabancı çalışma izni otomasyon sistemine giriş >>

Bunları da sevebilirsiniz

Yabancılara Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?” için bir yorum

Bir cevap yazın