Yabancılar Türkiye’de Nasıl Oturma İzni Alabilir?

Yabancıların ülkemizde vize muafiyetini süreleri bitmeden önce ikamet izni randevusu alabilirler. Türkiye’nin göç politikaları gereki ikamet izni randevuları resmi web sitesi üzerinden alınır. Web sitesi üzerinden alınan randevu sonrasında ikamet izni başvuru tarihi belli olur. Oturma izni randevunuzu hangi göç idaresinden aldı iseniz oraya gitmeniz gerekmeketdir. Yabancı ikamet izni randevusu nereden alınır? https://e-ikamet.goc.gov.tr/ Yabancılara resmi randevu almak için verdiğimiz web sitesi üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Yabancılara ikamet izni için gerekli evrakler nelerdir?

Yabancıların oturma izni başvurusu (ikamet izni) başvurusu öncesinde hazırlayacağı belgeler

  • İkamet izni randevu formu
  • İkamet izni randevusu alırken verdiğiniz adrese noterden kira kontratı yapılması
  • İkamet izni başvurusu için yabancılara özel sağlık sigortası poliçesi
  • Son altı ay içinde çekilmiş 4 biometrik fotoğraf
  • Oturma izni başvuru formu üzerinde yazan harçların vergi dairesine yatırıldığına dair makbuz
  • Pasaport ile birlikte pasaportun işlem gören sayfaların fotokopisi
  • İkamet Uzatma ise önceki kimlik kartının fotokopisi
Yabancılar Türkiye'de Nasıl Oturma İzni Alır

Yabancılara ikamet izni başvuru fiyatları

Arnavutluk Vatandaşları için Türkiye’de ikamet izni ücretleri; ilk başvuru ilk başvuruda 758 ₺, 80 $ ile 125 ₺ dir. Uzatma ise; 80 $ ve 125 ₺ dir. Azerbaycan pasaportu ile oturma izni için yatırılacak para ilk başvuru ve uzatmalarda; 80 $ ile 125 ₺ dir.  Kırgızistan, Özbekistan, Gürcistan pasaportu ile ikamet izni için yatırılacak para ilk başvuruda; 758 ₺, 80 $ ve 125 ₺ dir. Bu ülkeler uzatma başvurusu için ise sadece 80 $ ve 125 ₺ para yatıracaklardır.  Rusya Federasyonu pasaportu ile Türkiye’de ikamet izni parası; Başvuru formunun üzerinden yazan tutardır. Yani 250 ₺ ile 125 ₺ dir. Rusya Federasyonu vatandaşları ikamet izni parası olarak ilk başvuru ve uzatmada ikamet izni başvuru formunun üzerindeki paraları ödemelidir. Türkmenistan pasaportu ile ikamet izni parası ilk başvuruda 758 ₺ ile 125 ₺ dir. Türkmenistan pasaportu ile uzatma harç fiyatı 125 ₺ yatırırlar. 

Yabancıların ikamet izni (oturma izni) ücretleri

Ortalama baz alındığı zaman Türkiye’de yabancıların ikamet izni alması ve ödeyeci harç ücretleri (paraları) kişilerin ülkesine göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak 80 $ harç parası ve 125 kart ücreti olarak tahsil edilir. Türkiye’de yabancıların ikamet izin almak için ödeyeceği paralar başvuru formu üzerinde bulunmaktadır. Hangi ülkenin ne kadar harç yatıracığı belirlenmiştir.

Oturma izni başvurusdan sonra kaç günce çıkar?

Öncelikle oturma izni ikamet başvurusu randevu alınır. Randevu alındıktan bir süre sonra ikamet izni randevu tarihi belirlenir. Türkiye’de şu sıralar ikamet izni başvurusu yapma randevu alma ve ikamet kimliği onaylandığı zaman ptt kargo ile gönderme dahil 30 gün içinde kimlik elinize ulaşabilmektedir.

Vize ihlali yaban yabancı oturma izni başvurusu yapabilir mi?

Çeşitli sebeplerle vize süresini ihlal etmiş veya oturma izni uzatma vakti geçmiş olanların oturma izni almaları zordur. İkamet izni almak için vize sürenizi geçirmeyin, ikamet izni uzatmak için e ikamet sistemi üzerinden uzatma başvurusu yapıpınız.

Türkiye’ye yerlesmek isteyen yabanci neler gerekli? Yabancı vatandaşlar türkiyede ne kadar kalabilir? Ikamet izni kim tarafından verilir? Oturma izni belgesi nedir?

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın