Türkiye’den deport olmuş bir yabancının tekrar geri gelebilmesi için davetiye mektubu gönderilmesi yeterli olmayabliir. Yabanı ülke vatandaşı Türkiye’ye davet edilecek ise noterden taahhütname hazırlatılarak davet edilebilir. Lakin Türkiye’den vize ihlali veya başka bir sebeple turizm amaçlı davetiye gönderilen yabancılar Türkiye’ye bu davetiye ile gelebilme şansı maalesef yoktur. Deport olmuş birine Türkiye’den davetiye nasıl gönderilmelidir? Eğer kişinin bir ev hizmetlerinde çalışabilmesi için bir iş bulunabilirse çalışma izni başvurusu yapılarak kişinin Türkiye’ye geri gelmesi sağlanabilir. Bu davetiye noter taahüütnameli ve iş sözleşmeli ile yapılmalıdır.

Yabancıya çalışma izni davetiyesi gönderme

Yabancıya iş davetiyesi göndermek için; belirli süreli iş sözleşmesi hazırlnarak noter taahüütnamesi ile bulunduğu ülkeye gönderilir. Yabancı vatandaş bu belgelerle Türk Konsolosluğuna giderek fererans numarası alır. Bu numara ile yabancıya çalışma izni işlemleri başlatılır. Vize ihlalinden deport olmuş yabancı vatandaşları Meşruhatlı Vize ile Türkiye’ye gelebiriler. Meşruhatlı Vize çeşitli anlamlara gelir ama yabancı ülke vatandaşları için çalışma izni vizesi denebilir. Bir çok yabancı ülke vatandaşı Türkiye’den doport olduğu zaman çalışma izni başvurusu yaparak Türkiye’ye giriş yapabilmektedirler. Türkiye’den deport olmuş yabancılar için çalışma izni yapılarak deport kaldırma yapılabilir. Kadınlar için deport kaldırmanın en kolay yolu çalışacağı bir işveren bularak ev hizmetleri adı altından çalışacağı kişinin üzerinden çalışma izni başvuru yapmasıdır.

Türkiyeden yabancıya nasıl davetiye gönderilir

Bu doğru bir şekilde yapılırsa çalışma bakanlığı genel olarak ihtiyaç durumuna göre kabul etmektedir. Depot olmış kişi iş davetiyesi ile gelecek ise bir iş yerinde en az 5 ssklı Türk vatandaşının çalışması gerekmektedir. Geri kalan şartlar için Çalışma Bakanlığından bişilgi alınabilir.

Yabancıya iş davetiyesi gönderme

Çalışma izin başvuruları genel olarak yabancıların ilgili Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine çalışma izni ve vizesi başvurusu yapmaları şeklinde başlar. Ancak Türkiye’de bulunan yabancının geçerliliği devam eden en az 6 ay süreli ikamet izni varsa çalışma izin başvurusu yurtiçi başvuru olarak yapılabilir. İstenilen belgeler e-izin otomasyon sistemi üzerinden on-line gönderilecektir. Türkiye’den davetiye gönderme >>

Yabancıya davet için iş sözleşmesi örneği

Yabancıya Evde Çalışma Davetiyesi Gönderme

Ev hizmetleri adı altında yapılacak davetiye belirli süreli iş sözleşmesi ve noterden veilecek taahhütname ile birlikte yabancı vatandaşa gönderilir. Kişi Konsolosluktan referans numarası alarak Türkiye’ye bildirir. Bu başvuru numarası ile kişinin çalışma izni yapılabilir. Ev hizmetlerinde yabancı çalışma izni; Ev’de bir yabancı ülke vatandaşını çalıştırmak için çalışma izni yapılması gerekir. Çalışma izni www.csgb.gov.tr web sitesi üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Ev hizmetlerinde yabancı çalıştırmak için İş verenin hazırlaması gereken evraklar; E-İmza, Kimlik Fotokopisi, Belirli Süreli İş Sözleşmesi… Ev hizmetlerinde çalışacak yabancıya ait bilgiler; Pasaport fotokopisi, Oturma izni kimlik belgesi, Adres, Kişisel bilgiler.

Bu konuda bilgi almak için ALO 157 yi arayabilirsiniz.

Noterden yabancılar için davetiye nasıl hazırlanmalıdır?

Yukarıda kimliği yazılı kişiyi çalışma izni almak için Türkiye’ye davet ediyorum. Kişi Türkiye’de kaldığı sürece yeme, içme, barınma masrafları bana aittir. Kişinin bütün masraflarını karşılamak için gelirim müsaittir. buna benzer bir yazı hazırlanmalıdır. ZAten noterde çalışan kişiler bu davetiye rahatlıkla yazıp hazırlamaktadır.

Türkiye’den yurt dışına davetiye nasıl gönderilir?

Türkiye’den yurt dışına davetiye nasıl gönderilir?” üzerine 15 düşünce

Bir cevap yazın