İran’dan Türkiye’ye nasıl gelinir?

Nisan 7, 2022

İran İslam Cumhuriyeti’nin vatandaşları en az 6 aylık pasaportu varsa vize almadan Türkiye’ye giriş yapabilir. İran ile Türkiye arasında vize anlaşmalarına göre her iki ülkenin vatandaşları vize olmadan 90 gün boyunca turizm amaçlı kalabilirler. Bu minvalde deport olmuş İran vatandaşı süresini doldurana kadar Türkiye’ye gelemez. Normal şekilde vize ihlali yapmış ve ceza ödemeden gitmiş ise ancak çalışma izni ile gelebilir. İran vatandaşı için ikamet alma işlemini Göç İdareleri yapmaktadır.

İran vatandaşı Türkiye’de nasıl kalabilir?

Turizm amaçlı ikamet izni alarak, çalışma izni alarak, taşınmaz bir mülk alarak (konut), tedavi amaçlı, eğitim amaçlı, sporcu vb geçerli bir sebep gösterenlere ikamet izni verilebilmektedir. Dolayısı ile kaçak olmadan ve vize ihlali yapmadan bu yollarla ikamet alınarak kısa süreli Türkiye’de kalmak mümkündür. Ancak daha fazla bilgi için resmi kurumlara müracaat edilmelidir filhakika güncel bilgiler sadece oralardan öğrenilebilir.

Bir başka ülkenin vatandaşları İran üzerinden Türkiye’ye gelmek için vize muafiyeti yoksa vize başvurusu yapmak zorundadır. Veya çalışma izni yollarını deneyebilir.