Evlenme yolu ile Türk Vatandaşlıgı Kazanma

Türk vatandaşı ile evli olan bir yabancı 3 yıl sonunda Türk vatandaşlığına başvuru hakkı kazanmaktadır. Türk vatandaşlığına başvuru kazanmak için en az 3 yıl evli kalmak gerekir. Evlilik devam ediyorsa kanunun verdiği yetkiler ile vatandaşlık başvurusu yapilabilir. Yabancı ülke vatandaşlarının evlilik yolu il eTürk vatandaşlığına başvusu hakkı aşağıdaki gibi verilmektedir.

Yabancılar Evlilik Yaparak Türk Vatandaşı Olabilir Mi?

Bir Türk vatandaşı ile evlilik, doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. En az üç yıldan beri bir Türk vatandaşı ile evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvurabilirler.

Başvuru tarihinden sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde aile birliği içinde yaşama şartı aranmaz.


Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancılar evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde evlenmede iyi niyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.

Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancının evliliğinin butlanına karar verilmesi halinde, Türk vatandaşlığını muhafaza edip etmeyeceği konusu Valilik aracılığıyla Bakanlıktan sorulur.

5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 16 ncı maddesi uyarınca:

Bir Türk vatandaşı ile evlenme doğrudan Türk vatandaşlığını kazandırmaz. Ancak bir Türk vatandaşı ile en az üç yıldan beri evli olan ve evliliği devam eden yabancılar Türk vatandaşlığını kazanmak üzere başvuruda bulunabilir. Başvuru sahiplerinde;

Aile birliği içinde yaşama,

Evlilik birliği ile bağdaşmayacak bir faaliyette bulunmama,

Millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek bir hali bulunmama şartları aranır. 

Başvurudan sonra Türk vatandaşı eşin ölümü nedeniyle evliliğin sona ermesi halinde birinci fıkranın (a) bendindeki şart aranmaz.

Evlenme ile Türk vatandaşlığını kazanan yabancılar evlenmenin butlanına karar verilmesi halinde evlenmede iyi niyetli iseler Türk vatandaşlığını muhafaza ederler.                                                    

Başvuru Formu İçin TIKLAYINIZ

Başvuruda İstenilen Belgeler ve Başvuru Makamı ve Usul İçin TIKLAYINIZ

Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının Kazanilmasi ne kadar sürer?

6 ile 2 yıl arasında bir vakit alabilmektedir. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın