İran vatandaşlarına çalışma izni alma

İran vatandaşlarının Türkiye’de çalışma izni;
Türkiye’de bulunan ve kendisine çalışma izni yapılacak yabancıda aranan şart ikamet izni kartının olmasıdır. İran vatandaşının oturma izni kimliğivar ise çalışma izni başvuru hakkıda vardır. Çalışma izni için işveren tarafının bazı evrakalrı hazılrması gerekmektedir. İranlıya çalışma izni yapmak için belirli süreli iş söşleşmesi ve elektronik imza en başta gereklidir. İran vatandaşına evde çalışma izni şartı;  Ev hizmetlerinde yaşlı, hasta ve çocuk bakımı dışında İran vatandaşının çalışma izni yapılamaz.

İranlılara çalışma izni nasıl yapılır?

Türkiye’de yabancılara çalışma izin başvuruları (kişi kendi ülkesinde ise) yabancıların ilgili Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine çalışma izni ve vizesi başvurusu yapmaları şeklinde başlar. Çalışma izni yapılacak İran vatandaşı Türkiye’de ise yabancının geçerliliği devam eden en az 6 ay süreli ikamet izni olma şartı aranmaktadır. 

İranlıya çalışma izni yapmak için evraklar

  1. Adres Yerleşim Belgesi
  2. Bir adet biometirk foto
  3. Oturma izni Kimliği
  4. Pasaport Fotokopisi
  5. Telefon, Mail, Anne ve Baba Adı
  6. Diploma (noter onaylı yeminli tercümanlı)

İranlıya çalışma izni yapmak için neler gerekli

Ev hizmetlerinde İran’lıya çalışma izni için elektornik imza, iş sözleşmesi ve aders yerleşim belgesi yeterli olabilmektedir. Ancak kişi iş yerinde çalışacaksa birinci kural işyerinde enaz 5 Türk vatandaşının sigortalı çalışması gereklidir ikincisi ise ödenmiş sermaye enaz 200.000,00 $ olmak zorundadır. Daha fazla bilgi için 170’i arayarak bilgi alabilirsiniz. İranlıya çalışma izni nereden yapılır?Yabancı Otomasyon Sistemi üzerinden giriş yaparak çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz. 
Yabancı Çalışma İzni İşgücü Kanunu;28/7/2016 tarihinde TBMM’de kabul edilerek yasalaşan 6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu 13/8/2016 tarih ve 29800 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu Kanunun 27. maddesinin 7. fıkrası ile 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın