Amerikaya iltica eden Türkiyeye dönebilir mi? Amerika Birleşik Devletlerine sığınmacı olarak başvuranlar veya iltica edenler tekrar ülkesine geri gelebilir mi? Başka bir ülkeye ABD’ye iltica ve sığınmacı olarak giderseniz ülke vatandaşlığından çıkarılmanız söz konusu mudur veya çıkarılırmısınız bu konuda bilgiler vereceğiz. Türkiye’ye dönmekistemeyenler ABD’ye iltica edebilmektedir. Veya Amerika’ya sıgınmacı olarak giriş yapanalr bir müddet sonra geri dönme hakkına sahiptir.

Amerikaya mülteci olarak kimler başvurabilir?

BM tarafından 1951 yılında yayımlanan ve Amerika tarafından da kabul edilen mülteci sözleşmesi uyarınca iltica başvurusunda bulunanların bazı nitelikleri taşıma gereklidir. Mülteci başvurusu yapmak isteyenler, kendi ülkelerinde ait oldukları ırk, din, uyruk, siyasi görüş ya da sosyal sınıf nedeniyle zulme maruz kaldıklarını; bunun yanı sıra bu zulme, bulundukları ülkedeki devletin doğrudan müdahil olduğu ya da en azından engel olamadığını kanıtlamak zorundadır.

Amerikaya sıgınmacı olarak girdim ne yapmalıyım?

Göçmenler yasal ya da yasal olmayan şekilde Amerika sınırını geçtiklerinde ve iltica başvurusunda bulunduklarında, önce Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri yetkililerince mülakata alınıyor ve ne tür bir zulme maruz kaldıkları konusunda bilgi sağlıyor. Mülakatı geçenlerin başvuru süreci göçmenlik mahkemesinde devam ediyor.

Amerikaya göçmen vizesi nereden yapılmakatdır?

Amerika Birleşik Devletlerine göçmen vize işlemlerini Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği yapılmaktadır. Amerika göçmenlik vize koşulları için resmi sayfalara göz atabilirsiniz. Güncel konsolosluk işlemleri ile ilgili daha detaylı almak için lütfen https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/consular-operations-updates/ adresini ziyaret ediniz.

Amerika’ya sığınmacı olarak gidenler Türkiye’ye dönebilir mi?

Bir cevap yazın