Türkiye’ye gelmiş olan Afganistanlılara ikamet izni veriliyor mu? Vize ile Türkiye’ye gelen Afganistan vatandaşlarına oturma izni başvuru hakkı verilir. Vize süreleri bitmediği zamanlarda ikamet izni başvurusu alabilmekteler. Afganlar ikamet izni başvurusunu internet üzerinden alabilir. Göç İdaresi Müdürlüğünün resmi web sayfasına girilerek oturma izni randevu talebi oluşturulur.

Afganlardan oturma izni için istenen evraklar

  • Oturma izni formu tamamı
  • Harçların ödenmiş makbuzu
  • Sigorta poliçesi aslı
  • Kira kontratı noter onaylı
  • Foto 4 tane (yeni çekilmiş)
  • Pasaport aslı ve fotokopisi
Afgan oturma izni nasıl alınır
Afgan oturma izni nasıl alınır?

Afganlara ikamet izni başvurusu

Afganistan vatandaşlarına oturma izni almanız için https://e-ikamet.goc.gov.tr (T.C. Resmi Randevu alma adresi) adresine girmeniz gerekir. Afganlılar bu adrese girince oturma izni randevu oluşturabilirler. Oturma izni alacak iseniz oturma izni türünü doğru seçmeniz gerekir. Afganlara turizm amaçlı oturma izni, evlilik (aile ikameti), konut alanlar diye farklı bölümlerden size uygun olanı seçmeniz gerekir. Daha sonrasında ise kişisel bilgileriniz ile randevu alabilirsiniz. Randevu almak için özel sağlık sigortası ile bir fotoya ihtiyacınız olacaktır. Başvurudan önce bunları hazırlamanız gerekir.

Kaçak Afganlara ikamet izni olur mu?

Afganistan vatandaşı kaçaklara insani ikamet alınmaktadır. Türkiye’ye kaçak yollarla giriş yapan Afganistan vatandaşları bulunmaktadır. Afgan vatandaşları ülkesinde yaşanan iç savaştan dolayı yurtlarını terk etmişlerdir. Hayati tehlikesi olan bu insanlar çeşitli yollarla başka ülkelere kaçmaktadır. Türkiye’de Afganistan vatandaşına insani ikamet başvuru işlemleri için size hizmet verilmektedir. Türkiye’ye kaçak olarak giren veya çeşitli sebeplerle kaçakkalmış olan Afganistan vatandaşlarına insani ikamet başvurusu yapılmakatdır. Detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz. Ülkemizde yaşayan Afganistan vatandaşları bulunmaktadır. Bu Afganistan vatandaşları vize ile Türkiye’ye giriş yaptı ise normal olarak turizm amaçlı oturma izni başvurusu yapabilir.

Afganistan Türk vatandaşı nasıl olabilir?

Türkiye’de belirli koşulların yerine getirilmesi şartı ile Afganistanlılar vatandaşlık başvurusu yapabilirler. Afganistan vatandaşının Türk vatandaşı olanilmesi için şu şartlar gerekmektedir.

  • Türk vatandaşı ile en az üç yıl evli kalmak
  • Sigortalı olarak Türkiye’de beş yıl çalışma
  • İkiyizellibindolarlık ev almak

Afgan oturma izni nasıl alınır?

Bir cevap yazın