150,00 km2 lik bir alanda kurulu olan Uzungöl Trabzon ili sınırlarında bulunmaktadır. Uzungöl ismini yanıbaşında bulunan gölden almıştır. Doğan bir alan içerisinde yer alan Uzungöl yerli ve yabancıbir çok turisti ziyaret için çekmektedir. Uzungöl Trabzon‘un, Çaykara ilçesine bağlı 1 belde 3 köyden oluşmaktadır. Trabzon merkeze 99 km mesafededir. Uzungöl Çaykara ilçesine ise 19 km uzaklıkta bulunmaktadır. Uzungöl deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte yer alır; dik yamaçları göz alıcı orman örtüsü ile insanı büyülemektedir. Uzungöl ormanlarında; ayı, kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu vs yabani hayvanlar yaşamaktadır. Uzungöl’de; 125 alt tür 68 varyete olmak üzere 311 cinse ait 658 bitki taksonu, 90 memeli türü, 7 sürüngen türü, 250 kadar da kuş türü bulunmakta. Uzungöl Endemik Bitkiler; Uzungöl’de bitkilerin yaklaşık 41 tanesi endemiktir.

Uzungöl’de konaklanacak yerler varmı?

Halen gölün güneyinde, Haldizen deresi yanında yer alan özel sektör tarafından yapılmış bulunan 52 yatak kapasiteli ahşap bungalovlardan oluşan tesis başarılı bir uygulama olarak dikkat çekmektedir. Güneye doğru uzayıp giden Haldizen deresi vadisi büyük doğa zenginliklerine sahiptir. Uzungöl’e yaklaşık 10 ile 20 km mesafede dağların yüksekliklerinde yer alan 10′ kadar ufak göl yöredeki aktivite zenginliğini arttırmaktadır. Uzungöl’e bugün bile yabancı gruplar gelerek mevcut tesiste konaklamakta ve güneydeki göllere doğa içinde yürüyüşler yapılmaktadır.  

Uzungöl Nasıl Oluşmuştur?

uzungölde gezilecek yerler, trabzon uzungöl

 Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş göl, “Uzungöl” olarak bilinir ve çevreye aynı ad verilmiştir. Özellikle yakınındaki “Şerah” köyünün yöreye uygun tarzda yapılmış eski ahşap evleri, doğanın güzelliğini tamamlar özelliktedir.  Gölün su sathı, mevsiminde gelen su miktarı ile bağımlı olarak cüzi farklılıklar gösterir ise de, genelde boyu 1000 metre, eni 500 metre, derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde alabalık yaşamaktadır. Belediye tarafından hazırlanmış 1/ 2000 uygulama imar planı bulunduğu ifade edilen yerleşmede; geleneksel ahşap yayla yapılarının kuzeybatı yönündeki çayırlık yamaçlardaki konumundan, beton yapılarının kuzeybatı yönündeki çayırlık yamaçlardaki konumundan beton yapılar şeklinde göl kıyısına inmekte olduğu müşahede edilmiştir.Turizm Merkezi olarak belirlenen alanın ilgi odağı olan göl çevresinde topografya, yerleşme alanını sınırlamaktadır.          

Uzungöl nerededir? Uzungöl’de gezilecek yerler

Bir cevap yazın