Evinizde ve işyerinizde yabancı personel çalıştırmak için bilmeniz gereken bazı hususlar mevcuttur. Mesela çalışma izni ile eve yabancı personel alabilirsiniz. İşyerinizde yabancı personel çalıştırmak için bazı kurallar vardır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aranarak bunları öğrenebilirsiniz. Bir yabancıyı işyerinde işe almak için en az 5 Türk vatandaşının sigortalı olarak çalışması önemli bir kuraldır. Ödenmiş serbaye belli miktarın üzerinde olacaktı vb.

İstanbul’da yabancı personel arayanların nasıl bir yol izleyeceği hakkında size bir bilgi vermek istiyoruz. Yabancı personel temini için öncelikle aradığınız kriterlere en uygun yabancı personelin araştırılması süreci başlamaktadır. Yabancı personel temini için düşüneceğiniz konum ve yapacağı işlerin alacağınız yabancı personelde olabilmesine azami dikkat etmeniz önem arz etmektedir. Şimdi İstanbul’da yabancı personel temini için hangi yolları izlemeniz gerekmektedir bu konu hakkında size bilgiler vereceğiz. İlk evvel bilmeniz gerekir ki İstanbul yabancı personel temini için hangi kurumlar hizmet vermektedir? En iyi yabancı personel teminini özel istihdam büroları size sunabilmektedir.

İstanbul’da en iyi yabancı personel temini yolları

İstanbul’da iş yeri ve eviniz için yabancı personel temini sağlamak ve işinizin en iyi şekilde yapılabilmesi için bulacağınız yabancı personelin kalifiye ve donanımlı yani sizin istediğiniz özelliklerde olması elzemdir. Yabancı personel temini bazı firmalar tarafından resmi olarak yapılmaktadır. Çalıştıracağınız yabancı personelin çalışma izni yapabileceğiniz özelliklerde olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bir yabancı personel temini için İstanbul içinde müracaat edeceğiniz resmi hizmet veren yabancı danışmanlık firmaları yani özel istihdam büroları sizin için en güvenli yoldur. Yabancı danışmanlık firmaları aradığınız özelliklere göre size 3-4 tane yabancı personel getirerek görüşme sağlattırabilmektedir siz de sizin istediğiniz özelliklerde en iyi yabancı personel teminini sağlayabilirsiniz.

Yabancı personel temini şartları

Yabancı personel çalıştırabilmeniz için bazı şartların olduğunu bilmeniz gerekir. Meselen Bir iş yerinde yabancı personel temini için eleman arıyorsanız sizin iş yerinizde en az 5 tane Türk vatandaşının SSK’lı olarak çalışması şartı aranmaktadır, ödenmiş sermayeniz yüksek olmalıdır. İstanbul’da yabancı personel temini için düşündüğünüz kişinin ikamet izni kimliğinin bitmesine en az 6 ay kalmalıdır. Ev işlerinizde yabancı personel temini için aramaya giriyorsanız bu iş yerinde çalıştırmadan daha kolaydır. Yani evinizde yaşlı hasta çocuk var ise bunların bakımı için uygun bir yabancı temini sağlayarak çalışma izni yapabilirsiniz. Yabancı personel temini için ev hizmetlerinde aranan şartlar yani çalışma izni yapacaksanız bunun şartı yabancı personelin ikamet izninin bitmesine en az 6 ay kalmalıdır. Yabancı personel temini sürecinden sonra çalışma izninin yapılabilmesi için Çalışma Bakanlığını arayarak detaylı bilgi alabileceğinizi unutmayın.

Yabancı dil bilen yabancı personel temini

Yabancı personel temini

İşleriniz için İngilizce bilen, Fransızca bilen, Rusça bilen, Almanca bilen yabancı personel teminini Türkiye’den veya yurt dışından çeşitli danışmanlık firmaları aracılığı ile bulabilirsiniz. İngilizce bilinen yabancı personel temini için aradığınız şartları bildirdiğiniz zaman size uygun yabancı personelin bulunması çok uzun süre almayacaktır. Türkiye’de özellikle ev hizmetlerinde çocuk bakıcılığı alanında Filipinli yabancı personel temini, nepalli yabancı personel temini, Endonezyalı yabancı personel temini revaçtadır. Bu ülkelerden gelen çocuk bakıcıları Özellikle çocukların İngilizce konuşabilmesi ve bakımında tecrübelidir.

İstanbul Anadolu yakası ve Avrupa yakasında Türkçe konuşan yabancı personel temini için tercih edeceğiniz ülkeler ise Kırgız yabancı personel temini, Özbek yabancı personel temini, Azeri yabancı personel temini, gürcü yabancı personel temini, Moldova yabancı personel temini, İran yabancı personel temini vb ülkelerin vatandaşlarını tercih edebilirsiniz.

Yine İstanbul’da yabancı personel temini için tercih edilen ülkeler arasında Afrikalı bakıcılar da bulunmaktadır. İngilizce ve Arapça bilen Afrikalı yabancı personel temini için Uganda, Etiyopya, Nijerya, Gana, Fas gibi ülkelerin vatandaşları tercih edilmektedir.

Yabancı Personel Temini İstanbul

Bir cevap yazın