İkamet izni başvurunuz sonuçlandığı ve olumlu değerlendirildiği andan itibaren 7 -90 gün içinde elinize ulaşmaktadır. İkamet başvurusu onaylanan yabancıların kimliği bir müddet sonra adresine postalanmaktadır. Türkiye’de oturma izni kartı 90 gün içinde size gelmektedir. 90 gün süre geçerse Göç İdaresine müracaat ediniz. İkamet izni başvuruları, başvurunun işleme alınmasından itibaren en geç doksan gün içinde sonuçlandırılır. Doksan günlük süre, bilgi ve belgelerin tam olarak yetkili makama teslim edildiği tarihten başlar. Sürenin uzaması halinde yabancıya bilgi verilir. 

İkamet izni başvurusunda bulunduğunuz zaman istenen evrakları randevu gününüzde Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne teslim etmeniz halinde başvurunuz değerlendirme aşamasına alınır. İkamet kimliği gelmeden mesaj gönderilir. Gerekli evrak kontrolleri yapıldıktan sonra size randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz mail ya da cep telefonunuza sonuç bilgisi iletilir. İkamet izni yani oturma izni başvurunuz olumlu değerlendirilse ikamet izni kimliğiniz randevunuzu alırken sisteme girmiş olduğunuz adresinize PTT yolu ile gönderilir. Evde bulunmamanız halinde ikamet izni kimliğiniz PTT müdürlüğüne geri gönderilir ve beklemeye alınır.

Oturma izni kimliği ne zaman gelir?

Yabancı oturma izni kimliği onaylandığı andan itibaren kısa sürede elinize ulaştırılmaktadır. Buradan kısa süre içerisinde teslim almamanız halinde oturma izni kimliğiniz Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne geri gönderilir ve size ulaşılamadığı için iptal edilir.

ikamet kimliği ne zaman gelir
ikamet kimliği ne zaman gelir

Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için e-ikamet sisteminden randevunuzu oluştururken aktif olarak kullandığınız cep telefonu ve mail bilgilerinizi sisteme eklemeyi ihmal etmeyin. İkamet izinlerinin çıkma süresi başvuruda bulunduğunuz Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yoğunluğuna göre değişmektedir. Oturma izni almanızın kanuni süresi 90 gündür bu süre içerisinde ikamet izni cevabı size ulaşmadıysa başvurunuzun olduğu Göç İdaresi Genel Müdürlüğüne direk giderek ikamet izniniz ile alakalı bilgi edine bilirsiniz.

İkamet kimliği ne zaman gelir?

Bir cevap yazın