Suriyeli Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar

Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan Suriyeli vatandaşları çalışma izni başvurusu yapabilirler mi? Türkiye Cumhuriyeti Devleti Suriyeli mülteciler için çalışma izni hakkı veriyor mu? Suriyeli mülteciler için nasıl çalışma izni başvuru yapılır? Suriyeli mültecilere çalışma izni yapılması için hangi evraklara ihtiyaç duyulur? Türkiye’de suriyelilere çalış izni hakkında bilgiler şu şekildedir. Geçici koruma kapsamda olan Suriyeli çalışma izni alabilir mi? Geçici koruma sağlanan yabancılar geçici koruma kimlik belgesinin düzenlendiği tarihten altı ay sonra çalışma izni veya çalışma izni muafiyeti almak için başvurabilirler. Suriye vatandaşına çalışma izni şartları 2022;

Suriyeli Mülteciler İçin Çalışma İzni Evrakları

Türkiye Cumhuriyetinde mülteci olan Suriye vatandaşına çalışma izni şartları vardır. Çesitli sebepler ile ülkemizde mülteci olarak kalan geçici koruması olan Suriyeliler için çalışma izni yapılabilmektedir. 2022 yılında bir Suriyeli mültecinin çalışma izni için aşağıdaki evraklar gerekli olmaktadır.

  1. Geçici koruma izni kimliği
  2. 1 adet vesikalık Fotoğraf
  3. Adres yerlerşim yeri belgesi
  4. Kişisel bilgileri
  5. Çalışacağı yerin e- imzası

Suriyeliler yalnızca geçici koruma izni aldıkları illerde çalışabilecek. Bir işyerinde çalıştırılan Suriyeli sayısı işyerindeki toplam çalışan sayısının yüzde 10’ununu geçemeyecek. Toplam çalışan sayısı ondan az olan işyerlerinde en fazla bir geçici koruma sağlanan yabancının çalışmasına izin verilecek. 

Suriyeli çalışma izni

Suriyeliler hangi sektörlerde çalışma izni yapabilir?

Suriyeliler yasal mevzuat kapsamında istedikleri sektörde çalışabilecek. Suriyeliler de, Türkiye’deki çalışma mevzuatına bağlı olacak. Bu kapsamda Türkiye’de asgari ücretin altında çalışma yaptırılamayacağı hükmü Suriyeliler için de geçerli olacak. 2 milyon 400 bin Suriyelinin yaklaşık yarısının çalışma hayatına katılabilecek durumda olduğu hesaplanıyor. Bu 1 milyon Suriyeliden 200 bine yakınının ilk aşamada kayıtlı istihdama katılması bekleniyor.

Suriyeli mültecilere Çalışma izni başvurusu internet üzerinden yapılmaktadır. Bilgi almak için ALO 157 veya ALO 170 i arayabilirsinz.

Bunları da sevebilirsiniz

Suriyeli Çalışma İzni İçin Gerekli Evraklar” için bir yorum

Bir cevap yazın