Eski Türkmen pasaportu ile oturma izni veya çalışma izni alınıp alınmayacağı konusunda bilgiler vereceğiz. Eski Türkmenistan pasaportu ile Türkiye’de insani ikamet hariç normal ikamet izni alınamaz. Eski Türkmenistan pasaportu ile sığınma yapanlar çalışma izni başvurusunda bulunabilirler. Sığınma yapacaksanız prosedürleri iyi öğrenmeniz gerekmektedir. Bu makas aralığının farkı ise Eski Türkmen pasaportu ile ikamet izni almak için mesela hasta iseniz hastane raporu gereklidir. Bu konularda bilgi almak iin 157 Yabancı iletişim merkezini arayabilirsiniz.

Türkmenistan vatandaşları eski pasaportla oturma izni alabilir mi?

Türkmenistan vatandaşlarının hâlihazırda kullandıkları eski pasaportları 10 Haziran 2013 tarihi itibaren Yurtdışı kullanım gücünü kaybetmiştir. Ama eski pasaportları ile Türkiye Cumhuriyetine gelen vatandaşlarımıza bir kereliğine Türkmenistan’a giriş yapabilmeleri mümkündür.

Türkmenistan eski pasaportla işlem yapılır mı?

Türkiye’de ikamet izni almak isteyen Türkmenistan pasaportlu vatandaşlar için ikamet izni alma fiyatları; İlk giriş vize harcı 2021 yılı itibari ile 758,90 ₺ ile 125,00 ₺ dir. İkinci kez ikamet izni uzatmak isteyen Türkmenistanlılar için harç fiyatları; 125,00 ₺ dir. Başka harç ödemesi yapmazlar. Türkmenistan vatandaşı birinci yılın devamında 5 yıla kadar ikamet izni alabilir ve bu sürede uzatma başvurularında sadece 125,00 ₺ harç ödemesi ile yükümlüdür.

Türkmenistan eski pasaportla işlem yapılır mı?

Bir cevap yazın