Suudi Arabistan ikamet izni alma

Türkler Suudi Arabistan’da oturma izni (ikamet) başvrusu yapabilirler. Ancak Suudi Arabistan’da ikamet izni alma biraz karışıktır. Yani belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Türkiye’den Suudi Arabistan’da çeşitli sebeplerle ikamet izni talebi oluşmaktadır. Mesela Suudi Arabistan çalışma izni taletleri, Suudi Arabistan vatandaşı ile evlilik veya ev ve yatırım amaçlı gidilmek istenmektedir.

Suudi Arabistan’da oturma izni başvurusu

Suudi Arabistan’da ikamet izni başvuruları saprc.gov.sa bu adres üzerinden alınmakta. Özel İkamet Merkezi, Suudi Arabistan’da iki farklı oturum imkanı sunuyor. Bunlar ilki, bir defalık 800 bin riyal ödeme ile hayat boyu daimi ikamet. İkincisi ise, yılda bir kez 100 bin riyal ödeme ile belirli kurallara göre ticari iş yapılmasını da kapsayan ve sahibine çok sayıda avantaj sağlayan geçici ikamet. Özel ikamet iznini alanlar, ailesiyle birlikte oturma izni ve akrabalarına ziyaret vizesi sağlamanın yanı sıra emlak ve araç edinebilme haklarından yararlanabilecek. Özel İkamet Merkezi, Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi ile bağlantılı ancak finansal ve idari açıdan bağımsız bir kuruluştur.

Suudi Arabistan Davet Mektubu

Suudi Arabistan ikamet izni alma
Suudi Arabistan ikamet izni alma

Yabancı turist çekmek ve turizm gelirlerini artırmak amacıyla yürütülen bazı çalışmalar mevcuttur. Suudi Arabistan’a çalışma izni davetiyesi, Suudi Arabistan turizm davetiye mektubu alarak gidilebilmektedir. Suudi Arabistan’a gitmek için alınan davet mektubu ile Suudi Arabistan konsolosluklarına müracaat etmeniz gerekmeketdir. Prosedürleri öğrenmek için geniş bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

Suudi Arabistan’dan ciddi bir davet mektubu alırsanız Suudi Arabistan’a gitmeniz kolay olacaktır. Suudi Arabistan iş davet mektubunuz var ise şirketin size vereceği evrak listesi ile konsolosluğa gitmeniz gerekir.

Suudi Arabistan evlilik davetiyesi alma; Bir Suudi Arabistan vatandaşı ile evlilik yapmak için davetiye aldı iseniz Suusi Arabistan İstanul Konsolosluğuna veya size yakın temsilciliklere gidilmesi gerekir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın