Pasaportum olmadan ikamet tezkeresi alabilir miyim?

Hayır alamazsınız. Türkiye’ye kimlik ile giriş yapan yabancı ülke vatandaşları ülkemizde ikamet izni başvurusu yapamaz. Oturma izni alabilmek için pasaport ile giriş yapılması kanuni şarttır. 

5682 Sayılı Pasaport Kanunu ve 5683 Sayılı Yabancıların Türkiye‘de Seyahatlerine İlişkin Kanun hükümleri gereğince yabancıların ikamet tezkeresi alabilmeleri için geçerli pasaportlarını ibraz etmesi gerekmektedir.

YABANCILARIN PASAPORTU YOKSA OTURMA İZNİ ALABİLİR Mİ?

Oturma izni randevunuzu oluşturduktan sonra size başvuruda bulunduğunuz ilde bir randevu verilir.  Randevu günü oturma izni almak için istenen belgeleri hazırlayarak göç idaresine teslim edip oturma izni alma talebinizi devlete bildirebilirsiniz. Oturma izni başvurularınızda istenen belgeler başvuruda bulunduğunuz ile göre değişiklik göstermektedir. Oturma izni başvurusu için gerekli olan ortak belgeler şunlardır.

Pasaportum olmadan ikamet tezkeresi alabilir miyim?

Oturma izni için pasapoprt şartı vardır. Oturma izni randevu belgesi, Oturma izni almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası, 4 adet biyometrik fotoğraf, Noter onaylı kira kontratı ya da taahhütname, Vergi ve harçların vergi dairelerine yatırılmış makbuzları, Pasaport fotokopisi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın